Macierzyństwo w kontekście autyzmu. O stresogennych czynnikach na drodze życia matek dzieci z ASD

Autor

  • Joanna Kossewska

DOI:

https://doi.org/10.24917/20845596.13.3

Słowa kluczowe:

zaburzenia ze spektrum autyzmu, stres, czynniki stresotwórcze, matka

Abstrakt

Zaburzenia ze spektrum autyzmu ujawniane przez dzieci stanowią dla ich matek poważne wyzwanie. Z tego powodu matki dzieci z ASD doświadczają stresu o zdecydowanie większym nasileniu aniżeli matki dzieci z innymi rodzajami niepełnosprawności lub zaburzeń w stanie zdrowia. Stopień natężenia stresu zależy jednak od różnych czynników, które można uporządkować w obrębie trzech obszarów dotyczących: indywidualnych cech matki, indywidualnych cech dziecka oraz kontekstu sytuacyjnego.

W artykule przedstawiona została analiza wybranych stresorów, które na podstawie przeglądu literatury można uznać za istotne w obrębie wspomnianych trzech grup czynników. Jednak ze względu na złożoność problematyki stresu, przestawionej listy potencjalnych stresorów nie można uznać za zamkniętą.

Pobrania

Opublikowane

2020-12-30

Jak cytować

Kossewska, J. (2020). Macierzyństwo w kontekście autyzmu. O stresogennych czynnikach na drodze życia matek dzieci z ASD. Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis Studia Psychologica, 13, 43–68. https://doi.org/10.24917/20845596.13.3

Numer

Dział

Artykuły